Biogaz z odpadów organicznych
Jak pracuje biogazownia z odpadów?
Biogazownia odpadowa pozwala na uzyskiwanie biogazu nie tylko z odpadów tzw. mokrych. Doskonale radzi sobie również z suchymi odpadami organicznymi, takimi jak: pozostałości kukurydzy, łupiny orzechów, ścinki traw, czy leśne zrębki. Te substraty mają duży potencjał energetyczny, podobny do mokrych odpadów. Materiały odpadowe pozwalają na produkcję biogazu, który w 50-70% składa się z metanu, a w pozostałej części z dwutlenku węgla i innych drobnych składników. Jego odpowiednie przetworzenie pozwala na zasilanie silnika endotermicznego systemu kogeneracji, dzięki czemu wytwarzana jest energia elektryczna i cieplna.
Biogazownia z odpadów organicznych składa się głównie z dwóch części: fermentacji beztlenowej, która jest zbudowana z jednej lub kilku komór fermentacyjnych, to właśnie w niej odbywa się rzeczywista produkcja biogazu.
Drugą częścią jest system kogeneracji, gdzie biogaz jest przetwarzany na energię elektryczną i cieplną. Biogazownia odpadowa poza biogazem produkuje również produkty pofermentacyjne, czyli doskonały i naturalny nawóz.
Własna biogazownia odpadowa
Jako Biowatt specjalizujemy się w projektowaniu i budowaniu biogazowni odpadowych. Produkcja biogazu niesie za sobą wiele korzyści, nie tylko ekonomicznych, ale również ekologicznych: pozwala unikać przedostawania się gazów cieplarnianych do atmosfery, wypiera paliwa kopalne na rzecz bezpiecznej alternatywy. Najlepiej, aby gaz był wytwarzany z odpadów, z kolei prawidłowe przebieganie procesu umożliwia zmniejszenie emisji CO2. Biometan, który jest wytwarzany z biogazu jest ekologiczną alternatywą dla gazu ziemnego.