Biogazownia na gnojowicy

Chów fermowy bydła, trzody chlewnej i innych zwierząt jest związanych z produkcją gnojowicy, zamiast obornika. Gnojowica cechuje się innymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. W działalność hodowców dużym problemem jest zagospodarowanie tego produktu, co wpływa wprost na skalę produkcji trzody, a nieprawidłowości w jej zagospodarowaniu mogą skutkować wstrzymaniem hodowli. Ostatnie lata pokazują, że gospodarze coraz częściej interesują się biogazowniami rolniczymi, właśnie ze względu na możliwość zagospodarowania gnojowicy.

Biogazownia na gnojowicy - dlaczego warto?

Każda biogazownia na gnojowicy, która jest wyspecjalizowaną biogazownią rolniczą, pozyskuje energię z nawozów naturalnych, które regularnie powstają w produkcji rolniczej.

Przemiany biochemiczne, które zachodzą w procesie fermentacji metanowej można porównać do przemian odbywających się w przewodzie pokarmowym przeżuwacza, czyli np. krowy, gdzie w żwaczu zachodzi proces fermentacji, w wyniku której powstaje metan.

Obecnie gnojowica coraz częściej nie jest traktowana jako nawóz naturalny, ale jako odpad z produkcji zwierzęcej, dzięki czemu używana jest w biogazowniach. Proces fermentacji jest odpowiedzialny za produkcję biogazu, a w wyniku procesu powstaje również substancja pofermentacyjna, która zawiera nie przefermentowane składniki substratu, biomasę bakteryjną oraz inne metabolity. Tak zwany poferment sprawdzi się lepiej od gnojowicy jako środek poprawiający właściwości gleby, a dodatkowo można go wywozić na pole przez cały rok, poza okresami, kiedy gleba jest zamarznięta. Dodatkowo poferment ma więcej azotu i wyższe pH, dzięki czemu nie zakwasza gleby.

Własna biogazownia na gnojowicy

Jeżeli nawozimy pola gnojowicą, to jest ona traktowana jako nawóz naturalny. Jednak przepisy regulują nie tylko jej wykorzystywanie ale także zasady stosowania, przechowywania, ale również zbywania. W odpowiedzi na to ostatnie doskonałym rozwiązaniem jest biogazownia na gnojowicy. Taka biogazownia rolnicza to nowy i innowacyjny kierunek rozwoju dla gospodarstw, dający oszczędności i gwarantujący efektywność, wydajność i wysokie uzyski biogazu. Skontaktuj się z Biowatt i poznaj szczegóły.

Szukasz pewnego wykonawcy?

Skontaktuj się z nami lub poznaj naszą pełną ofertę!

Własna biogazownia na gnojowicy? Tak!

Przewiń do góry