Biogaz odpadowy

Biogaz pozyskiwany jest w procesie beztlenowej fermentacji biomasy roślinnej, odchodów zwierzęcych, innych odpadów, w tym organicznych lub osadu ze ścieków. Składa się on głównie z metanu i dwutlenku węgla, a także z pewnych ilości innych gazów, jak siarkowodoru, azotu, tlenu i wodoru. Dokładny skład biogazu oraz jego wartość opałowa zależy od substratów, które były wykorzystane do jego produkcji. W ostatnich latach coraz większy staje się problem wzrostu ilości powstających odpadów, a jednym ze sposobów na ich przetwarzanie jest właśnie biogazownia.

Jak uzyskać biogaz odpadowy?

Instalacja produkująca biogaz, który zostaje wykorzystywany do produkcji energii i ciepła, cechuje się specyficzną budową i konstrukcją, dostosowaną do różnego składu wykorzystywanego substratu. Produkując biogaz odpadowy można korzystać z odpadów z przemysłu spożywczego, cukrowniczego, mleczarskiego, farmaceutycznego, kosmetycznego, biochemicznego, papierniczego, czy mięsnego. Dodatkowo dobrze sprawdzą się odpady, które pochodzą z domów, ogrodów i supermarketów.

Każda biogazownia, nie tylko produkująca biogaz z odpadów, powinna być skonstruowana w taki sposób, aby zapewniać odpowiednie warunki rozwoju drobnoustrojów beztlenowych, które mają degradować masę organiczną na biogaz. Dlatego ważne jest wilgotne środowisko bez dostępu powietrza i światła, stała temperatura, czy odpowiednia wartość pH. Należy również dostarczać substancje odżywcze, zapewnić duże powierzchnie styku, równomiernie dostarczać substrat i go odgazowywać, a także odpowiednio obciążać przestrzeń fermentacji.

Postaw na biogaz z odpadów!

Surowce, zwłaszcza odpady, wykorzystywane do produkcji biogazu powinny być odpowiednio przygotowane – zmielone, obrobione i poddane higienizacji. Równie ważne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki środowiskowe oraz techniczne. Całość wymaga odpowiedniego projektu, a następnie budowy biogazowni. Nasze doświadczenie, poparte wieloma realizacjami, daje gwarancję prawidłowej realizacji projektu biogazowni od momentu oceny lokalizacji, poprzez projektowanie, do budowy i dostawy odpowiedniej technologii.

Szukasz pewnego wykonawcy?

Skontaktuj się z nami lub poznaj naszą pełną ofertę!

Postaw na biogaz z odpadów!​

Przewiń do góry