Biogazownia na obornik

Biogaz to mieszanina metanu i dwutlenku węgla, która jest produkowana przez mikroorganizmy podczas fermentacji beztlenowej. Aby ten proces odbywał się na stałym poziomie i był wydajny, konieczne są odpowiednie warunki, pozwalające na rozwój mikroorganizmów. W gospodarstwie rolnym, doskonale sprawdzi się biogazownia na obornik, która poza wytwarzaniem biogazu, generuje masę pofermentacyjną, czyli poferment. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że obornik jest dla gospodarstwa bardzo tanim substratem.

Z czego składa się biogazownia na obornik?

Biogazownia na obornik składa się z kilku elementów, które są potrzebne do jej prawidłowego funkcjonowania. Ważną częścią jest płyta obornikowa, na której składuje się obornik. Innym znaczącym elementem jest tzw. fermentator, czyli komora fermentacyjna – występują w niej wszystkie procesy gnilne, produkowany jest w niej biogaz oraz odsączana gnojowica. Dodatkowo w każdej instalacji znajduje się silnik kogeneracyjny, który zmienia biogaz w energię cieplną oraz elektryczną oraz zbiornik do przechowywania odcieku z gnojowicy, umożliwiający przetaczanie substratów.

Folia przykrywająca obornik to ostatnia część biogazowni rolniczej, musi być gazoszczelna, aby mieć wyjątkową wytrzymałość na wszystkie czynniki atmosferyczne i nie przepuszczać tlenu. Środowisko beztlenowe jest bardzo ważne dla procesów fermentacyjnych, odbywających się w biogazowni, dlatego tak ważne jest poprawne okrycie folią, które dodatkowo musi eliminować ryzyko wysuszenia biomasy oraz dawać ochronę przed rozwojem pleśni i grzybów.

Własna biogazownia na obornik w gospodarstwie rolnym

Każde gospodarstwo rolne ma duże zapotrzebowanie na ciepło oraz energię elektryczną, a jednocześnie wytwarza spore ilości biomasy i produktów ubocznych produkcji zwierzęcej. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o budowie nowoczesnej biogazowni rolniczej na obornik. To idealny sposób na utylizację obornika, przy jednoczesnym dostarczaniu energii. Stawiając na współpracę z Biowatt masz gwarancję niezawodności, dużej bezawaryjności oraz łatwości obsługi powstałej biogazowni. Obiekt produkujący biogaz jest ekologiczny i konkurencyjny cenowo.

Szukasz pewnego wykonawcy?

Skontaktuj się z nami lub poznaj naszą pełną ofertę!
Biogazownia na obornik to nasza specjalność!
Przewiń do góry