Biogaz

Wytwarzanie biogazu to główne zadanie biogazowni. Składa się on głównie z metanu i dwutlenku węgla oraz śladowych ilości innych gazów, m.in. siarkowodoru, azotu, tlenu i wodoru. Biogaz powstaje w biogazowniach rolniczych, przemysłowych, wysypiskowych, na oczyszczalniach ścieków oraz w biometanowni, wykorzystując lokalnie występujące surowce. Każda biogazownia składa się dwóch głównych części: fermentacji beztlenowej i systemu kogeneracji, odpowiednie przetworzenie gazu gwarantuje produkowanie w pełni odnawialnej energii elektrycznej i cieplnej. 

Czym jest biogaz?

Fizyko-chemiczne procesy wspierane bakteriami metanowymi rozkładają masę organiczną do postaci gazowej w warunkach beztlenowych, w wyniku czego powstaje biogaz. Jest on gazem palnym, co oznacza, że może  być wykorzystywany jako paliwo napędzające turbinę gazową, produkując energię elektryczną, używa się też go w kotle do wytwarzania ciepła. Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie go jako paliwo napędzające silnik układu kogeneracyjnego, gdzie w jednym procesie wytwarza się energię elektryczną i ciepło.

Rodzaj biogazu jest determinowany przez surowiec, z którego ten gaz jest wytwarzany, wyróżniamy m.in. biogaz rolniczy – powstały w wyniku rozkładu surowców pochodzenia rolniczego, biogaz ściekowy – tworzący się przy rozkładzie związków organicznych osadów ściekowych, czy biogaz wysypiskowy- powstający w wyniku rozkładu związków organicznych, składowanych na wysypiskach odpadów. 

Biogaz z własnej biogazowni

Własny zakład produkujący biogaz może przynieść duże oszczędności, a jednocześnie wdrożyć mechanizmy gospodarki obiegu zamkniętego. Działamy na rynku od 2010 roku, realizując setki projektów biogazowni rolniczych, przemysłowych, wysypiskowych, na oczyszczalniach ścieków i biometanowni. Stawiamy na wysoką efektywność uzysku biogazu, dopasowanie do warunków lokalnego środowiska oraz technologiczne zaawansowanie, dzięki czemu biogazownie są wydajne, wysoko ekologiczne i konkurencyjne cenowo.

Szukasz pewnego wykonawcy?

Skontaktuj się z nami lub poznaj naszą pełną ofertę!

Wiemy wszystko o biogazie.

Przewiń do góry