Biogazownia na kukurydzę

Kukurydza kojarzona jest głównie z przemysłem spożywczym oraz paszą dla zwierząt, ale coraz częściej zdarza się, że jest wykorzystywana w biogazowniach. Dodatek kiszonki z kukurydzy znacząco poprawia wydajność energetyczną biogazowni, jej dużą zaletą jest możliwość długiego składowania, wysoka jakość fermentacyjna oraz łatwość zakiszania kukurydzy. Szacuje się, że wykorzystanie kukurydzy zebranej z 1 ha pola, pozwala na wyprodukowanie energii, która jest konieczna do zaspokojenia rocznego zapotrzebowania pięciu gospodarstw domowych.

Z jakich substratów korzysta biogazownia na kukurydzę?

Kukurydza mimo że jest rośliną ciepłolubną, to może być uprawiana w całej Polsce, a zwiększanie jej udziału w uprawach podnosi ilość plonów innych zbóż. Coraz częściej mówi się o kukurydzy jako o roślinie z największymi możliwościami szerokiego wykorzystywania w procesie produkcji biogazu. Roślina plonuje bardzo wysoko przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków i w zasadzie nie ma sobie równych wśród zbóż i innych roślin. Najczęściej uprawiane odmiany wydają plony na poziomie 45-60 ton kiszonki na hektar.

Biogazownia na kukurydzę może wykorzystywać praktycznie każdą odmianę kukurydzy, jednak jeśli zależy nam na jak najbardziej efektywnym procesie fermentacji, należy stosować odmiany, które są przeznaczone do produkcji biogazu. Charakteryzują się one wyższą zawartością polisacharydów strukturalnych w porównaniu do kiszonkowych odmian. Dobierając rodzaj i odmianę kukurydzy, z której chcemy produkować biogaz, musimy kierować się: wczesnością, wielkością plonu suchej masy oraz wydajnością produkcji biogazu.

Własna biogazownia na kukurydzę

Biogaz, jako jedno ze źródeł odnawialnych, jest ważnym elementem miksu energetycznego Polski. Do jego produkcji wykorzystuje się obecnie głównie kiszonkę z kukurydzy, która jest łatwa w hodowaniu. Biogazownia na kukurydzę może zabezpieczyć każde gospodarstwo rolne w ciepło oraz energię elektryczną, a jednocześnie w poferment, który jest doskonałym naturalnym nawozem. Biowatt specjalizuje się w budowie zakładów produkcji biogazu, które są ekologiczne, konkurencyjne cenowo, generując przy tym wysokie korzyści.

Szukasz pewnego wykonawcy?

Skontaktuj się z nami lub poznaj naszą pełną ofertę!

Własna biogazownia na kukurydzę​? Tak!

Przewiń do góry