Biogaz na wysłodki

Wysłodki buraczane są produktem ubocznym, który powstaje podczas produkcji cukru spożywczego z buraków cukrowych. Są to rozdrobnione bulwy buraków cukrowych, z których wyługowano, czyli wyodrębniono przy użyciu gorącej wody – cukier i inne składniki rozpuszczalne w wodzie. Wysłodki są najczęściej wykorzystywane jako pasza dla zwierząt lub na kiszonkę, jednak coraz częściej można się spotkać z używaniem ich do produkcji biogazu w biogazowniach, które powstają w cukrowniach i miejscach hodowli buraków.

Biogaz na wysłodki - jak powstaje?

Zainteresowanie wysłodkami jako substratem w biogazowni jest związane z restrykcyjną unijną reformą całej branży cukrowniczej, która spowodowała zmniejszenie obszaru upraw buraków cukrowych. Dzięki temu plantatorzy buraków i właściciele biogazowni zainteresowali się możliwością wykorzystania tej rośliny do produkcji biogazu.

Produkcja biogazu odbywa się w biogazowniach i jest podzielona na kilka etapów. Rozpoczyna się w komorze fermentacyjnej, gdzie wysłodki są podgrzewane do temperatury 38-40 stopni Celsjusza i mieszane przy użyciu automatycznych mieszadeł. Ich rozkład powoduje wydzielanie się biogazu, zbudowanego głównie z metanu. Powstały biogaz jest przetwarzany na energię elektryczną lub cieplną za pomocą agregatów.

Biogaz na wysłodki może być produkowany z różnych typów buraków, najpopularniejsza, choć występująca sezonowo jest świeża forma, czyli rośliny od razu po zbiorze. Wykorzystuje się również formę zmagazynowaną od 40 do 60 dni w pryzmach, a także kiszoną w rękawach lub balotach.

Postaw na biogaz na wysłodki!

Transformacja energetyczna oraz zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii, w tym biogazowni, jest koniecznością w obecnym świecie. Stawiając na własną biogazownię oszczędzasz, a jednocześnie dbasz o środowisko. Takie elektrociepłownie na biogaz na wysłodki są doskonałą alternatywą dla paliw kopalnych, których spalanie powoduje ogromne zanieczyszczenia. Projektując instalację, a następnie budując ją stosujemy nowoczesne i efektywne rozwiązania technologiczne, wykorzystywane w całej Europie.

Szukasz pewnego wykonawcy?

Skontaktuj się z nami lub poznaj naszą pełną ofertę!

Wiemy wszystko o biogazie na wysłodki.

Przewiń do góry