Biogaz z obornika bydlęcego

Obornik składa się z przefermentowanego kału, moczu zwierząt oraz ściółki. W związku z tym, że zawiera składniki odżywcze potrzebne do rozwoju roślin oraz poprawiające właściwości fizyczne gleby, często jest stosowany jako naturalny nawóz. Jednak coraz częściej gospodarze zastanawiają się nad biogazownią, która będzie produkować biogaz z obornika bydlęcego. Zaliczany jest on do grupy biogazów rolniczych, czyli gazów otrzymywanych w procesie fermentacji metanowej surowców rolniczych, m.in. produktów ubocznych rolnictwa, płynnych lub stałych odchodów zwierzęcych.

Jak powstaje biogaz z obornika bydlęcego?

Miejsca produkcji biogazu, czyli odpowiednie instalacje, nazywają się biogazowniami. Ich działanie nie jest bardzo skomplikowane, ale muszą one być zaprojektowane i wybudowane w odpowiedni sposób, aby biogaz z obornika bydlęcego był produkowany poprawnie i w dużych ilościach. Sposób działania można opisać w kilku krokach. Na początku substrat w postaci gnojowicy bydlęcej z dodatkiem wody trafia do komór fermentacyjnych, gdzie w temperaturze od 38 do 43 stopni Celsjusza ulega procesowi fermentacji beztlenowej.

Produktem tej reakcji jest biogaz, który zbiera się nad substratem. Po odpowiednim uzdatnieniu, w skład którego wchodzi odwadnianie, odsiarczanie i chłodzenie, trafia do agregatów kogeneracyjnych, gdzie jest spalany, produkując przy tym energię elektryczną i ciepło.

Działanie biogazowni niesie za sobą jeszcze jedną korzyść. Przefermentowany wsad doskonale nadaje się do wykorzystania jako wartościowy i ekologiczny nawóz organiczny, który jest pozbawiony charakterystycznego zapachu.

Własny biogaz z obornika bydlęcego

Biogaz z obornika bydlęcego jest produkowany w biogazowniach rolniczych, co pozwala na pozyskiwanie energii cieplnej oraz elektrycznej. Wyprodukowaną energię można wykorzystać na własny użytek, ale również zasilać pobliskie firmy, domy, czy gospodarstwa. Stawiając na biogazownię z Biowatt zyskujesz nowoczesny obiekt magazynowania, uzdatniania i spalania biogazu, który wyposażony jest w najnowocześniejsze urządzenia i komponenty. Całość technologii jest dobrana w taki sposób, aby maksymalizować korzyści.

Szukasz pewnego wykonawcy?

Skontaktuj się z nami lub poznaj naszą pełną ofertę!

Własny biogaz z obornika bydlęcego? Tak!

Przewiń do góry