Biogaz na wysłodki
Biogaz na wysłodki - jak powstaje?
Zainteresowanie wysłodkami jako substratem w biogazowni jest związane z restrykcyjną unijną reformą całej branży cukrowniczej, która spowodowała zmniejszenie obszaru upraw buraków cukrowych. Dzięki temu plantatorzy buraków i właściciele biogazowni zainteresowali się możliwością wykorzystania tej rośliny do produkcji biogazu.
Produkcja biogazu odbywa się w biogazowniach i jest podzielona na kilka etapów. Rozpoczyna się w komorze fermentacyjnej, gdzie wysłodki są podgrzewane do temperatury 38-40 stopni Celsjusza i mieszane przy użyciu automatycznych mieszadeł. Ich rozkład powoduje wydzielanie się biogazu, zbudowanego głównie z metanu. Powstały biogaz jest przetwarzany na energię elektryczną lub cieplną za pomocą agregatów.
Biogaz na wysłodki może być produkowany z różnych typów buraków, najpopularniejsza, choć występująca sezonowo jest świeża forma, czyli rośliny od razu po zbiorze. Wykorzystuje się również formę zmagazynowaną od 40 do 60 dni w pryzmach, a także kiszoną w rękawach lub balotach.
Postaw na biogaz na wysłodki!
Szukasz pewnego wykonawcy?
Skontaktuj się z nami lub poznaj naszą pełną ofertę!
Wiemy wszystko o biogazie na wysłodki.